KTJ2008-03-27

KTJ2008-03-27

Új hozzászólásSzerző: jzoltan » 2008.03.27. 00:00

JEGYZŐKÖNYV

Készült: Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének
2008. március 27-én 19 órakor megtartott rendkívüli üléséről.


Az ülés helye: Polgármesteri Hivatal tanácskozóterme.
(2351 Alsónémedi, Fő út 58.)


Jelen vannak: A mellékelt jelenléti ív szerint.



Dr. György Balázs polgármester köszönti a megjelent képviselőket, meghívott vendégeket, érdeklődőket.
Megállapítja a Képviselő-testület határozatképességét: 12 főből jelen van 12 fő.

Javasolja a napirend módosítását, mert úgy gondolja, hogy az eredeti 2. napirendben jelzett témakör hosszabb lesz, így a 3. napirendet kéri 2. napirendként tárgyalni.
Tájékoztatja a jelenlévőket, hogy a vízvisszatartás ügyében a Településfejlesztési, Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Bizottság külsős tagjait is meghívta, hiszen Ők jártak kint a helyszínen és tettek javaslatot az elvégzendő munkákra. E napirendhez kapott meghívást és van jelen Tüske Pál úr is.

Tájékoztatja a Képviselő-testület tagjait, hogy a sitt-telep rekultivációja ügyében megérkezett az első válasz, mely tájékoztatásképpen került kiküldésre a meghívó mellett (ahogy azt a meghívóban is jelezte).

Megkérdezi a jelenlévőket, kívánnak-e további javaslattal élni a napirenddel kapcsolatban.
A módosított napirenddel kapcsolatban hozzászólás, javaslat nem érkezett, így felteszi annak elfogadását szavazásra.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 12 igen szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

98/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a módosított napirendet elfogadta.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: azonnal.

NAPIREND:

1.)A vízvisszatartásról szóló 45/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat módosítása.

2.) Tagi kölcsön elengedés (AIRVAC Kft.) 2007-re.

3.) A településközpont pályázathoz szükséges önerő biztosítása.

Tájékoztató: a 97/2008. (03. 07.) sz. önkormányzati határozatra érkezett első válaszról.



Napirend 1.) A vízvisszatartásról szóló 45/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat módosítása.


Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja a jelenlévőket, hogy nem járt kint a területen, csak fényképeket kapott és tájékoztatásokat.
A napirendhez meghívta a külsős bizottsági tagokat, valamint Tüske Pált és Varga Lászlót is, aki intézkedett a döntés értelmében és a mai napon a kicsi gátak meg is épültek, a 40 cm-re való leszedések is megtörténtek.
Zsin Gézának afférja is volt Krizsa úrral.

Zsin Géza elmondja, hogy egy telefont kapott arról, hogy Bugyiról erőgép indult a gát elbontására, Krizsa Menyhért felkérésére. Kiment a területre és az erőgép, valamint Krizsa Menyhért is megjelent, – aki már testültei ülésen is elmondta, nem tűri a dolgot. Rendőrt hívott, tekintettel arra, mint testültei tagnak a törvényen, döntések végrehajtásán őrködnie kell és kérte Krizsa úrtól a határozatot, ami a gát elbontásáról szól. A rendőr megfelelően járt el, kulturáltan megkérte Krizsa urat hagyja abba a tevékenységet. Krizsa úr az Alpolgármestert is felhívta, aki szintén megjelent a helyszínen. Együtt megnézték a problémát, valóban állt a víz a területen, de úgy gondolta, hogy testületi döntés nélkül nem bontják el és tájékoztatta Krizsa urat, hogy a Képviselő-testület orvosolni fogja a problémát. Ezek után a gép és Krizsa úr is elment.

Györgyövics Károly megerősíti Zsin Géza által elmondottakat és megígérték, amilyen hamar csak lehet, összehívják a Képviselő-testületet.
Magasabban van a vízszint a területen, Kovács Gusztinak is kb. 10 hektáros területét érinti, nem kívánatos ilyet csinálni.

Józan Sándor szerint Zsin Géza kezdeményezése tökéletes ötlet volt.
Ezek után ki kell nyitni a gátat és megnyugtatni, megmutatni, nem az intézkedések miatt áll ott a víz.
Szerinte 200 méterre az 5-ös út felé kellene a gátat behozni.
Zsin Géza szerint, ha a kanyar előtt nincs elrekesztve az árok, addig nem ér semmit.

Józan Sándor javasolja, nyissák meg a gátat.
A támogatásokat fel akarja venni és be akarja vetni. 2003-ban is elsüllyedt a gép a területen, mert olyan a föld. Holnap a gép nyissa meg, 70-80 %-ban a felső réteget le kell szedni. Ha azután is áll a víz, mondhatják sajnálják, lazítózza meg a földet.

Belágyi Tamás úgy gondolta, gondolja, hogy kiérlelt gondolkodás után történt a tevékenység.
Kísérleteznek vagy előre megmondható, mi lesz másnak vagy a turjánoknak a kárára. Úgy gondolta, megalapozott volt a múltkori döntés.

Szabó Endre jelzi, hogy szakember adott javaslatokat.

Dr. Tüske Zoltán egyetért a gát elbontásával, egyéb tekintetben pedig legyen a korábbi határozat végrehajtva.

Tüske Pál megjegyzi, nem történt meg a gátak kiépítése.

Varga László tájékoztatja a jelenlévőket, hogy 6 helyen történt meg a gátak kiépítése, fél négykor az utolsó is elkészült.

Tüske Pál jelzi, hogy a tehenészeti ároknál nem volt kész, annál a csatornánál ami a vízházhoz megy ki.

Varga László elmondja, amit a megbeszélésen eldöntöttek mind elkészült. Jó páran kint voltak, amikor eldöntötték hová kellenek gátak.
Azt mondták, hogy az „arab-féle” ároknál a lovardánál legyen megfogva a víz. A saroknál van és ahol az árok fordul a Halászy K. u. felé. Az ún. Ványi úttal az volt, hogy nem foglalkoznak, mert nincs víznek jele. A Krizsa-féle helyre Zsin Géza rajzot adott, három kisebb gáttal fogjuk meg a vizet. Ezeket beszélték meg.

Tüske Pál elmondja, hogy a Ványi út és a Halászy K. u. vize folyik kifelé és nincs megfogva. A Halászy utcától északra folyik a víz és a lovardánál folyik ki. A vízháznál gyűlik össze északról és délről a víz, ott áll a víz. A turjánba maradjon a víz, ott kell elzárni. Krizsa Menyhért földjén is belvíz van, amit el kellene, hogy vezessen.

Varga László elmondja, hogy kint voltak a páskomnál is és azt mondták, oda nem kell gát.

Juhász Rezső megerősíti Varga Lászlót. Ha az árkokat bezárják, a faluból oda lefolyik a víz.

Kiss Balázs is megerősíti.

Tüske Pál jelzi, hogy a turjánokat azért szeretnék elárasztani vízzel, hogy élhető legyen a környezet. Májusra úgyis el fog tűnni a víz, mert szárazság lesz. Sok helyen tönkretették Magyarországon a területeket, pl. a Kis-Balatont és nincsenek tőzegesek. A Páskomnak is a fele mindig turján és legelő volt. A félmegoldások nem megoldások. Nyáron semmi pára nincs, mint korábban. Azért, hogy a vizes helyen tudjon termelni 1-2 gazda, az egész falu kárt szenvedhet.

Zsin Géza elmondja, hogy az elmúlt években 4-5 métert esett a talajvíz szintje, most is aszály várható és egyre nagyobb szárazság lesz. Alsónémedi határában a vízügy által megtervezett csatornák mellett (Duna-Tisza Csatorna és az üszőtelep melletti) a többi TSZ munka volt és azok kerültek önkormányzati kezelésbe. Személy szerint mindet betemetné, ha rajta múlna.
Amikor bejárás volt, akkor három vízügyi szakember is kint volt, örültek a helyi hozzáállásnak. A szakemberek mondták meg a rekesztések helyét is. Úgy gondolja, hogy negatívan kb. 10 gazdát érinthet, százat pedig pozitívan. Krizsa Menyhért földje nem a kukoricatermő földek közé tartozott (aszály miatt tudott rajta termelni), olyan a talaja, hogy eső után meg fog rajta állni a víz. Nem akar pereskedni, ezért javasolja, vegyenek le a gátból.

Józan Sándor elmondja, hogy homok, agyag van a földjén kb. 15-20 cm lehet a termőréteg.

Kiss Balázs elmondja, hogy a ’90-es évek elején ki lettek osztva a földek, azóta szántják fel azokat. Nem mondhatják meg a gazdáknak, hogy így lesz jó. A kanászgödör helyén ma házak állnak.
A ’90-es évek elején kellett volna a döntést meghozni, hogy nem osztják ki azokat a területeket.

Györgyövics Károly elmondja, hogy gyermekkorukban gyönyörű látvány volt a határban a füves legelőn a tiszta víz látványa. Fele terület ilyen lenne.
A turjánokba tartsák vissza a vizet, a páskomi területek abba nem fognak beleesni.
Javasolja határozat hozatalát, teljes mértékben visszaszedik a gátat vagy nem.

Varga László megmutat rajzot és képet is. Elmondja, hogy a Hunyadi utca végén fából készítettek zsilipes, szabályozható gátat, a sóderos rekesztés nem megfelelő megoldás.

Belágyi Tamás szerint nem arról van szó, hogy vannak a gazdák és a „gonoszok”. Közös megoldás kell, ami mindannyiunk érdeke.
A peres eljárásról érdeklődik a Jegyző úrtól.

Rozgonyi Erik elmondja, ha a tulajdoni lap szerint legelőként szerepel a terület, akkor vélhetően nem állna meg a per, a gazda vétett, szántónál viszont fennállhat az Önkormányzat felelőssége.

Józan Sándor felveti, hogy 1 hektárt megvásárolhatna az Önkormányzat, keressék meg levélben Krizsa urat.

Tüske Pál szerint nem kellene drága pénzen zsiliprendszert építeni, a küszöbök megfelelnek. A tehenészetnél is küszöböket kell csinálni, a gazdák földjére nem menne víz. Az utat el kellene tölteni. Kár nem érné a gazdákat vagy csak minimális.

Dr. György Balázs polgármester felveti az érintett gazdákkal való megbeszélés lehetőségét.

Tüske Pál szerint Ők tudják ezeket a dolgokat. Nagy eső esetén a földjeik végén nem tudják megművelni a földet.

Juhász Rezső megerősíti az elmondottakat. 2004-2005 körül több földet nem lehetett megművelni az eső miatt. 2000-ben is nagy esőzés volt, kb. fele földjüket tudták Ők is csak megművelni.

Bálint Sándor úgy szűrte le az elmondottakból, hogy egy pár gazdának a kárára készítették a gátakat.
Megnézte a magasságot kint a területen és kb. 10 cm különbség van a gátnál, így Ő is belvíznek gondolja a vizet.
A gátakat le kellene bontani, a turjánoknál megfogni a vizet vagy szakembert megkérdezni.

Szabó Endre szerint ha a bukógát jó szintben van, akkor nem okozhat problémát.

Surányi Miklós szerint is jó irányban indultak el, csak nem elég körültekintően.
Meg kellene nézni mi az a terület, amit elönthetnek, legelő vagy turján. Úgy gondolja, igazi szakember véleménye kell a munkához. Varga Lászlóval egyetért, hogy egyszerű zsilipeket kell csináltatni.

Dr. Tüske Zoltán úgy gondolja, hogy a Krizsa-féle gátat bontsák el és kérjék ki szakember véleményét.

Dr. György Balázs polgármester egyetért a bizottsággal, vélhetően Krizsa Menyhértnek nem azért van ott a víz, mert gátat építettek. Marosi Boldizsár földjéről érdeklődik?

Juhász Rezső elmondja, ott még nem jelentkezett a víz, de valamikor lehet rajta.

Tüske Pál szerint nem kell szakember a vízszint megállapításához. Valamennyi „bukót” meg kell hagyni – Krizsánál is –, mert akkor az összes víz elfolyik. A tehenészeti ároknál is kell küszöböt csinálni, mert az a legnagyobb víz.

Juhász Rezső elmondja, hogy a területek bejárásánál észrevették, hogy volt olyan árok, ami korábban be lett töltve. A Ványi útnál fél méterre van a teteje, 30 cm levétele elég, mert kb. egy méterre fel lett duzzasztva.
Györgyövics Károly megkérdezte telefonon Marosi Boldizsárt, aki elmondta, ha a csomagolóhoz bekerül a gát, akkor nála nem lesz gond.
Javasolja, a gátat csak nyomják szét, mert nyáron szükséges lehet visszaállítani azt és jó lesz újra a föld.

Dr. György Balázs polgármester megkérdezi össze tudnának-e reggel jönni megbeszélni a helyszínen, Tüske Pál úrral együtt. Legyen kompromisszumos megoldás, ne legyen kár.
A nyilvántartásban – ha kérik – megnézik, hogy a területek milyen művelési ágúak.

Dr. Tüske Zoltán úgy látta a jelenlévők között is lényeges véleményeltérés van. Szerinte független szakértő mondja meg a megfelelő helyet és módot.

Czafrangó Ágnes tájékoztatja a jelenlévőket, hogy a dabasi vízügyesek voltak kint, akik a területet is ismerik.
Úgy gondolja, hogy egy független szakember nem tud olyan véleményt mondani, mint a jelenlévők, azaz akik ismerik a területet.

Tüske Pál úgy gondolja, meg tudják beszélni az emberekkel. Akár a mostani vízszinthez is lehet tenni a gát tetejét.

Zsin Géza szerint a neuralgikus Krizsa Menyhért földje, a többi gátnál nincs probléma, oda menjenek csak ki.

Dr. György Balázs polgármester javasolja, hogy a Weisz-tó és a többi korábban elhangzott helyet nézze meg az AD-HOC bizottság, amit feladatául szabtak.
A Krizsa-féle gátat kinyittatják, de legyenek ott a bizottsági tagok is, mint szakemberek.

Surányi Miklós olyan szintmérésére gondolt, hogy pl. 30 cm-t beteszik és megnézik mennyit nyúlik vissza, mennyit duzzad a víz. Be kell mérni.

Dr. György Balázs polgármester is tud róla, hogy vannak rétegvonalas térképek.

Györgyövics Károly is javasolja a Krizsa-féle gát megszüntetését, a többi kidolgozására van még idő megnézni a helyszínen.

Dr. György Balázs polgármester összefoglalja a határozati javaslatot a Krizsa-féle gát leszedésre.






Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 6 igen, 4 nem, 2 tartózkodó szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

99/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete elvetette azt a javaslatot, hogy a Krizsa Menyhért tulajdonában álló földterületnél korábbi döntése alapján készített gátat lebontatja úgy, hogy 30-40 cm magasság maradjon meg az árokfenéktől mérve.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: azonnal.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 5 igen, 3 nem, 4 tartózkodó szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

100/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete elvetette azt a javaslatot, hogy a Krizsa Menyhért tulajdonában álló földterületnél korábbi döntése alapján készíttetett gátat teljesen lebontatja.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: azonnal.



Morvai János nem igazán tudja miről van szó. Nem tudják mi lesz ott egy nagy eső vagy egy hetes száraz idő után. Hozzáértő helyi embert kellene felkérni, aki megmutatja mit csináljanak.

Dr. György Balázs polgármester a két javaslat elvetése után megkérdezi, hogyan tovább?
Javasolja, bontsák el teljesen a bizonyítás miatt. Próbálkozni kell.

Varga László úgy gondolja, amennyire a gép tudja, tolja szét, az eredeti mederig.

Dr. György Balázs polgármester összefoglalja a határozati javaslatot és felteszi annak elfogadását szavazásra.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 10 igen, 1 nem, 1 tartózkodó szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

101/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete úgy döntött, hogy a Krizsa Menyhért tulajdonában álló földterületnél korábbi döntése alapján készíttetett gátat teljes mértékben lebontja – amíg a gép tudja, széttolja az árokban – a holnapi napon.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: 2008. március 28.



Dr. György Balázs szerint lehet, hogy kisebb gátakkal kellett volna kezdeni és utána emelni, de a Bizottság mondja meg, hol álljon meg a víz.

Zsin Géza elmondja, nem csak gazdák vannak itt.
Kétesen művelhető területeket bejelöltek földkiadáskor és szántónak adták ki, pl. a babádi turjánt a III/3-as kárpótlásnál. Sok gazda szántóként kapott földet, holott nádas vagy erdősáv stb. volt.

Tüske Pál szerint az érintett gazdák tudták, hogy milyenek voltak azok a földek, ők kérték ott. Amióta a TSZ lecsapolta a földet, azóta szánthatóak a páskomok is.
Szerinte nincs értelme várni, gondolkodni, mint ahogy Györgyövics Károly mondta.

Györgyövics Károly szerint most tették be az új gátakat, meg kell nézni mi lesz a területeken.

Dr. György Balázs polgármester úgy gondolja,hogy egyezzenek meg a bizottsági tagok, s a gazdák.

Kiss Balázs elmondja, csak Tüske Pál mondta, hogy a tehenészetnél is kell gát.

Varga László időközben telefonált és tájékoztatja a jelenlévőket, hogy a holnapi napon Dura Miklós szétszedi a gátat a Krizsa-féle területnél.



Napirend 2.) Tagi kölcsön elengedés (AIRVAC Kft.) 2007-re.


Dr. György Balázs polgármester ismerteti az előterjesztést.

Bai Sándor beszélt Kozma Miklóssal, hogy áprilisban lesz Pénzügyi Bizottsági ülés. Miért kell ilyen gyorsan dönteni a tagi kölcsönről? A gazdálkodásról számokat kellene mondani, látni.

Kozma Miklós elmondja, hogy a mérlegben benne lesz ez az összeg, így 100-300.000,- Ft-os nyereség várható majd. Most mennek a könyvvizsgálóhoz, azért hozta ide.

Bai Sándor jelzi, azt beszélték meg, hogy Pénzügyi Bizottság ülésén fogják tárgyalni, amikor a mérlegbeszámoló lesz.

Kozma Miklós elmondja, máskor már decemberben is tárgyalták, becslés alapján. Még keletkezhetnek mérleget befolyásoló tételek. Most mondott a könyvelő számokat, nem szeretné, ha áprilisban tárgyalnák.

Bai Sándor elfogadásra javasolja, de a belső ellenőrt kérjék fel, testületi ülésre nézze meg az AIRVAC Kft. anyagát is.

Dr. Tüske Zoltán sem érti miért kell ezt most a rendkívüli ülésen tárgyalni. Vizsgálja meg a könyvvizsgáló két hét alatt.

Bai Sándor kéri, hogy a belső ellenőr a múlt évi gazdálkodást nézze át és készítsen róla beszámolót.
Furcsa, hogy most kell dönteni. Beszélt Kozma Miklósssal és nem mondta neki, hogy most akar róla tárgyalni, azt beszélték meg, hogy áprilisban lesz bizottsági ülés.

Kozma Miklós elmondja, hogy a könyvelő kérte tőle.

Dr. György Balázs polgármester jelzi Kozma Miklós felé, hogy a könyvelőtől kérnek indoklást az időpont tekintetében.

Józan Sándor arról érdeklődik, hogy az Unimog-ra eltett összeg megvan-e?

Kozma Miklós jelzi, már tárgyalt róla a Képviselő-testület – a jkv. tájékoztatja, hogy a közmeghallgatáskor – és szelepeket vásároltak az összegből.

Dr. György Balázs polgármester – mivel további kérdés, hozzászólás nem érkezett – összefoglalja a határozati javaslatot és felteszi annak elfogadását szavazásra.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 9 igen, 1 nem, 2 tartózkodó szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

102/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete úgy döntött, hogy az Alsónémedi AIRVAC Kft. az Önkormányzat felé fennálló tagi kölcsön tartozásából a 2007. évre 3.500.000,- Ft-ot enged el, a növekvő költségeinek kompenzálására.
Egyben felkéri a Kft. könyvelőjét, adjon indoklást arra vonatkozóan, miért volt sürgős a tagi kölcsön elengedés tárgyalása jelen időpontban.
Egyben megbízza az Önkormányzat belső ellenőrét a Kft. 2007. évi mérlegbeszámolójának ellenőrzésére és arra, hogy erről a Pénzügyi Bizottság 2008. júniusi ülésén számoljon be.

Felelős: dr. György Balázs polgármester és Kozma Miklós az AIRVAC Kft. ügyvezetője, Fodor Pálné belső ellenőr.
Határidő: azonnal, illetve a Pénzügyi Bizottság júniusi ülése.



Napirend 3.) A településközpont pályázathoz szükséges önerő biztosítása.


Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja a jelenlévőket, hogy ismét történtek fejlemények a pályázattal kapcsolatban, ezért is volt szükségszerű a mai ülés összehívása (a gátak ügyén kívül).
Nem szabad a térfigyelő kamararendszer tekintetében nekimenni a 16 kamerával, mert csak 9 kamera hely megfelelő a pályázati kiírásnak. A faluközpont és közvetlen környéke fér bele, erre készült el a tervanyag is és már az ELMÜ-nél, ill. a KÖZÚT-nál van engedélyezésen. Ma érkezett meg a költségvetés, ami nettó 27 millió forintos összeg.
Fenti szám alapján – mivel bruttó 100 milliós az optimális pályázati keret – kb. 67 milliós összeg marad a településközpont további részére.
Beadják-e úgy a pályázatot, ahogy tervezték, akkor 47-48 %-os a támogatási intenzitás? A másik variáció, hogy a kamerarendszer mellett egy csökkentett beruházást céloznak meg.

Dr. Tüske Zoltán emlékezteti a jelenlévőket, hogy az egész tervezés, pályázati dolog ezért indult el, mert 90 %-os támogatás nyerhető. Le kell faragni a tervekből.
A térfigyelő kamerarendszer – úgy emlékszik – 15 milliós összeg volt, plusz kameránként valamennyi.

Czafrangó Ágnes jelzi, hogy a maximális összegekkel számoltak.

Dr. Tüske Zoltán szerint nem a maximális, hanem reális összegekkel kell számolni. Mi a beadási határidő?

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy szerencsére tegnap módosították április 21-re.

Dr. Tüske Zoltán megkérdezi, mikorra kell a végleges döntés?

Czafrangó Ágnes szerint jó lenne minél előbb dönteni, hogy a pályázatot szükség szerint át tudják dolgozni.

Dr. György Balázs polgármester elmondja, hogy horribilis számokat mondott a kameránál a tervező és az ÁFA-ról sem beszélt senki.

Győrvári István Lászlóné megnézte és 700.000-1.200.000,- Ft közötti összegeket mondott a tervező kameránként.

Józan Sándor szerint a térfigyelő kamerarendszer mindenképpen szükséges.

Dr. György Balázs polgármester szerint jó kamerákat kell felszerelni, hogy megfelelő minőségű felvételeket kapjanak.

Dr. Tüske Zoltán javasolja, hogy a „kamerát” fogadják el és utána válogassanak a többiből.

Czafrangó Ágnes megnézte a pályázatot és egy kamera 950.000-1.300.000,- Ft-ért van beárazva, amihez a rendszer is kell, így 19-27 millió közé esik az összeg, a pályázatba pedig 27 millió van beállítva.

Belágyi Tamás a közbeszerzésről érdeklődik, kötelezi-e az Önkormányzatot?

Rozgonyi Erik tájékoztatja, hogy nem, csak akkor, ha alacsonyabb nála az összeg, akkor nem kapnak annyi támogatást a beruházáshoz.

Dr. Tüske Zoltán arról érdeklődik, hogy mikor lesz Településfejlesztési, Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Bizottság ülés, mert térképek nélkül nehezen tud dönteni.

Dr. György Balázs polgármester hozott be térképeket, de megcsinálhatják, hogy most nem foglalkoznak vele, hanem majd a Településfejlesztési, Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Bizottság hónap közepén, a Képviselő-testület ülése 25-én lesz.

Zsin Géza arról érdeklődik, hogy lesz-e önerő a beruházáshoz az iskolabővítés mellett?


Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy a 100 milliós beruházáshoz 10 milliós önerőt kell csak biztosítaniuk, így természetesen lesz rá keret.
Az első pontban a Dózsa Gy. Tér és a Kékesi-féle ház közötti rész (Fő út jobb oldala) van jelölve a zöldterülettel együtt, ami 36 millió forint.

Szántó Erzsébet megkérdezi, hogy a lakók is fizetnek-e bele?

Dr. György Balázs polgármester azt válaszolja, „az csak egy álom”.

Kozma Miklós elmondja, korábban volt róla határozat és beszélt a szomszédokkal, Ő vállalja, de más nem.

Dr. Tüske Zoltán javasolja, ezt vegyék ki a beruházásból, korábban volt rá döntésük.

Dr. György Balázs polgármester szerint így már mehetnek is haza.

Dr. Tüske Zoltán úgy gondolja, akkor nem fontos a döntésük. Máshol működött a dolog, hogy akkor pályáznak, ha megvan a pénz (utolsó utcapályázatok – jkv.). Igazságtalan a másik utcákkal szemben.

Szabó Endre emlékezteti a jelenlévőket, hogy mindenből az extrákat szavazták meg. Díszburkolat helyett nem lehetne mást alkalmazni, azon pedig spórolni? Hátha a „valósághoz közelítést” is díjaznák.

Dr. György Balázs polgármester szerint ezt lehet csinálni.

Dr. Tüske Zoltán nem szeretne aszfaltos járdát a faluközpontban.

Dr. György Balázs polgármester szerint a Templom utcát nem kellene díszburkolattal ellátni, de a templom körül a járdát és a Fő úti gyalogjárdát igen.

Dr. Tüske Zoltán megjegyzi, akkor felverik az aszfaltot a templom környékén 10 millióért a szűk költségvetés mellett?

Józan Sándor a két kis zöld sávnál is túlzottnak találja a 3,2 milliós összeget.

Surányi Miklós úgy gondolja, amit megcsinálnak az szép legyen. Azt csinálják meg, amire jut pénz, de díszburkolattal.

Dr. Tüske Zoltán megjegyzi, hogy a Templom u. aszfaltozása és a Non-stop környéke 32 millióval szerepel.

Szántó Erzsébet szerint a Fő úti járda hozzájöhet még.

Dr. Tüske Zoltán továbbra is úgy gondolja, hogy a lakók szálljanak bele.

Czafrangó Ágnes úgy gondolja, hogy a településközpont mindenkié, mindenkinek fontos.

Szántó Erzsébet jelzi, hogy van korábbról határozat arra, hogy a lakók járuljanak hozzá. Az utcáknál is problémáik voltak.

Kozma Miklós elmondja, hogy a két szakaszt megcsinálta az Önkormányzat önerő nélkül és a Szabadság tér is elkészült, csak ez a rész nem.

Dr. Tüske Zoltán úgy véli, azt kellene kiküszöbölni, mint a Kossuth L. utca aszfaltozásánál. Joggal mondják, hogy itt még a gyalogjárdába sem kell a lakóknak pénzt beadni, se az aszfalthoz.

Dr. György Balázs polgármester tovább megy a térképen jelzett munkákon és javasolja a 7. pontban jelzett Templom u. burkolását, átdolgozva az aszfaltozásra, majd a Stefanov Miklósig lévő aszfalt elkészítésére is felteszi a határozati javaslatot.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 12 igen szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

103/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete úgy döntött, hogy a településközpontra benyújtandó pályázat kapcsán a Templom u. burkolását – az előterjesztés alapján 7. pont – módosítva az eredeti elképzelést, aszfaltozással valósítja meg, a csapadékvíz elvezetéssel és zöldnövényzet telepítésével együtt.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: a pályázat benyújtása.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 12 igen szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

104/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete úgy döntött, hogy a településközpontra benyújtandó pályázat kapcsán a Magyari u. burkolását Stefanov Miklósékig – az előterjesztés alapján 6. pont – módosítva az eredeti elképzelést, aszfaltozással valósítja meg, a csapadékvíz elvezetésével és a zöldnövényzet telepítésével együtt.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: a pályázat benyújtása.

Dr. Tüske Zoltán szerint a templom környékének zöldfelülettel való ellátását és a vízelvezetést kellene megcsinálni, közösségi érdek. Az aszfalt az maradjon meg.

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy az aszfalt meg van repedezve, hamarosan fel fog jönni. Így hagyná, ahogy van. A vízelvezetés süllyesztve lenne, járható és az az új burkolathoz van elkészítve a terven.
Felteszi szavazásra a javaslatot, amit Tüske Képviselő úr javasolt.

Dr. Tüske Zoltán így javasolja a templom környékét megcsináltatni.
A beruházásoknál ne a maximális összegeket vegyék, 5 milliót simán le lehet venni.

Szántó Erzsébet a Polgármesterrel ért egyet, úgy hagyná a templom környékét és a járdát csináltatná meg.

Dr. Tüske Zoltán ezt nem szavazza meg, amíg nem adnak bele semmiféle hozzájárulást a lakók.
Javasolja a templom környékének rendbetételét, most hangzott el, hogy repedezik az aszfalt.

Györgyövics Károly szerint így nem fog mutatni a Magyari u.

Belágyi Tamás inkább az orvosi rendelő elé tenné a járdát.

Dr. György Balázs polgármester felteszi szavazásra a Dózsa tértől a Kékesi-féle házig a járda elkészítését 8,4 milliós összegért.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 8 igen, 3 nem, 1 tartózkodó szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

105/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete úgy döntött, hogy a településközpontra benyújtandó pályázat kapcsán a Fő út Dózsa Gy. tér és a Kékesi-féle ingatlan közötti szakaszán – az előterjesztés 1. pontjának része – csak a térkővel elkészítendő járda építését valósítja meg.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: a pályázat benyújtása.


Belágyi Tamás kimegy a teremből.
(12 főből jelen van 11 fő)


Bai Sándor javasolja a Dudásék előtt a bekötő utat megcsinálni.
Dr. György Balázs polgármester jelzi, hogy a 9. pontban szerepel az U1-es út az.

Dr. Tüske Zoltán szerint másik lehetőség már ki lett lőve, ilyen a Dudásék előtti rész is, csak részben gondolja megvalósítani.

Györgyövics Károly szerint rövid szakasz.

Dr. György Balázs polgármester szerint is szükséges, mert forgalmi rend változás is van tervezve.
Felteszi szavazásra a 9. pontban szereplő beruházás megvalósítását, de aszfaltozással.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 9 igen, 1 nem, 1 tartózkodó szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

106/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete úgy döntött, hogy a településközpontra benyújtandó pályázat kapcsán a Dudás-féle ingatlannál lévő utca burkolását – az előterjesztés 9. pontjának része, U1 jelű utca – módosítva az eredeti elképzelést, aszfaltozással valósítja meg a zöldnövényzet telepítésével együtt.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: a pályázat benyújtása.



Dr. György Balázs polgármester a kerékpársáv felfestését javasolja megcsináltatni.


Belágyi Tamás visszajön a terembe.
(12 főből jelen van 12 fő)


Szántó Erzsébet megkérdezi, nem lehetne-e a falu végéig megcsináltatni?

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy nem engedélyeznék.
Felteszi szavazásra a javaslatot.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 11 igen, 1 nem szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

107/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete úgy döntött, hogy a településközpontra benyújtandó pályázat kapcsán az 5. sz. főúton a kerékpársávot fel kívánja festetni.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: a pályázat benyújtása.



Józan Sándor úgy gondolja, hogy a Fő út másik oldalán – 3. pont – is beleférne a járda, ha csökkentik az összegeket.


Dr. Tüske Zoltán és Morvai János kimegy a teremből.
(12 főből jelen van 10 fő)


Dr. György Balázs polgármester egyetért és felteszi szavazásra a javaslatot.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 9 igen, 1 tartózkodó szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

108/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete úgy döntött, hogy a településközpontra benyújtandó pályázat kapcsán a Fő út 28. és a Betyár Étterem közötti járda – az előterjesztés 3. pont – térkővel való burkolását a zöldnövényzet telepítésével együtt valósítja meg.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: a pályázat benyújtása.



Dr. György Balázs jelzi, hogy az aszfaltozással történő megvalósítás miatt csökkennek az árak, így javasolja egy tartalék beruházás megvalósítását. A Hős u. elejére gondolt.
Látva a jelenlévők egyetértését, felteszi annak elfogadását szavazásra.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 10 igen szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

109/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete úgy döntött, hogy a településközpontra benyújtandó pályázat kapcsán – amennyiben az összeg még belefér a bruttó 100 millió forintos beruházási keretbe – a Hős utca Fő út és Magyari u. közötti szakaszának burkolását – az előterjesztés 8. pontja – módosítva az eredeti elképzelést, aszfaltozással valósítja meg.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: a pályázat benyújtása.



Szabó Endre javasolja a lakókat és a Takarékszövetkezetet is megkérdezni a hozzájárulásról.

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, a Takarékszövetkezet bizonyosan beszállna, ha az előtte lévő járdát is megcsinálnák.
Az 1. pontban megjegyzi, kimaradt a kiszolgáló út megvalósítása Kozma Miklósék előtt, majd összefoglalja az eddig megszavazott beruházásokat.

Szántó Erzsébet javasolja, küldjenek minden érintettnek levelet a hozzájárulásról.

Rozgonyi Erik kéri az önerő biztosításáról egy „együttes” határozat meghozatalát.

Dr. György Balázs polgármester felteszi szavazásra.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 10 igen szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

110/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete úgy döntött, hogy a 2007-ben kiírásra került „Közép-magyarországi Regionális Operatív Program Pest megyei településközpontok fejlesztése – Kisléptékű megyei fejlesztések (KMOP - 2007 - 5.2.1./A)” pályázatra „Alsónémedi településközpont fejlesztése” címmel pályázatot nyújt be.


A határozat folytatása a soron következő oldalon!
A képviselő-testület a felmerülő költségeket vállalja és a szükséges önerőt a 2008. évi költségvetéséből fedezi.
A szükséges 14.704.304,- Ft önerő az önkormányzat rendelkezésére áll, és a projekt megvalósítására kívánja azt felhasználni.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: 2008. április 21. a pályázat benyújtása.



Szántó Erzsébet javasolja, ahol az út aszfaltozása, ill. járdaépítés történik, levél írását, járuljanak hozzá a beruházáshoz. Az összeg kellene.


Dr. Tüske Zoltán és Morvai János visszajönnek a terembe.
(12 főből jelen van 12 fő)


Dr. Tüske Zoltán jelzi, hogy módosító javaslattal szeretne élni, csinálják meg a templom környékét.

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja Tüske urat Szántó Erzsébet javaslatáról (lakossági hozzájárulás).

Józan Sándor 30.000,- Ft-ot javasol ingatlanonként.

Dr. Tüske Zoltán megjegyzi, hogy az aszfaltozásra máshol 80.000,- Ft-ot kértek, a járda kivitelezésénél 10 %-os az önerő, azaz a költség.

Szántó Erzsébet szerint 80.000,- Ft-ot úgysem fizetnek be a lakók.

Dr. Tüske Zoltán szerint a 30.000,- Ft-ot sem fogják befizetni.

Szántó Erzsébet arról érdeklődik, hogy az összes többi embernek – ahol lakosságtól hozzájárulást szedtek – hogyan magyarázzák meg a dolgot?

Belágyi Tamás szerint egyszerű, a faluközpont mindenkié.

Szántó Erzsébet javasolja, hogy a 30.000,- Ft-os hozzájárulást szavazzák meg.

Józan Sándor fenntartja javaslatát az összegről.

Szabó Endre szerint el kell mondani, csak azért 30.000,- Ft lakásonként, mert a faluközpontról van szó, ezért is valósul meg a beruházás, ha pályázatot nyer az Önkormányzat. Becsületkasszaként működik.

Dr. Tüske Zoltán emlékezteti a jelenlévőket, hogy pl. az Akácfa utcánál azt mondták csak akkor adják be a pályázatot, ha a lakók összeadják a pénzt.

Czafrangó Ágnes szerint a többi lakónak meg lehet mondani, hogy a településközpontra van pályázat.

Szántó Erzsébet tájékoztatja, hogy ezt megpróbálták a Kossuth L. utcánál és a Széchenyi utca elejénél is elmondani.

Dr. György Balázs polgármester felteszi a lakásonkénti 30.000,- Ft-ra vonatkozó határozati javaslatot szavazásra.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 8 igen, 2 nem, 2 tartózkodó szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

111/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete úgy döntött, hogy a településközpontra benyújtandó pályázat kapcsán a beruházással megvalósuló térkővel elkészítendő járdával, illetve útaszfaltozásokkal érintett ingatlanok tulajdonosaitól 30.000,- Ft/ingatlan hozzájárulást kér, tekintettel a településen korábban megvalósult szilárd burkolattal ellátott utakhoz befizetett lakossági hozzájárulásokra.
Egyben felhatalmazza a Polgármestert fentiekről levél írására.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: folyamatos.



Dr. Tüske Zoltán függetlenül az eddigi döntésektől továbbra is indítványozza, hogy a templom környékét csinálják meg.

Györgyövics Károly elmondja, hogy a beruházás 50 milliós összeggel van beállítva, aminek a 10 %-a 5 millió forint. Úgy gondolja, hogy itt a 10 %-ot összeadják az érintettek: Surányi Rezső, Katolikus Egyházközség és az Önkormányzat.

Dr. György Balázs polgármester először felteszi a határozati javaslatot arra vonatkozóan, hogy foglalkozik-e a Képviselő-testület Tüske képviselő úr indítványával.




Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 8 igen, 4 nem szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

112/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete úgy döntött, hogy foglalkozik dr. Tüske Zoltán indítványával, mely a településközpontra benyújtandó pályázat kapcsán a mai ülésen meghozott 103-109/2008. (03. 27.) sz. határozatok módosítására irányul.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: a pályázat benyújtása.



Dr. Tüske Zoltán úgy gondolja, hogy a térfigyelő kamararendszer mellett az első két beruházás megmaradna, a többi helyett lenne javaslata Györgyövics Károly alpolgármester által kiegészített hozzájárulás megfizetésével.

Györgyövics Károly szerint így biztosabb a 10 %-os hozzájárulás befizetése.

Dr. Tüske Zoltán még kiegészíti azzal a feltétellel, ha egy héten belül nyilatkozik Surányi Rezső és az Egyházközség.

Kozma Miklós elmondja, hogy a Fő úti szakaszon – ahol a járdát építenék – is vannak önkormányzati ingatlanok, pl. tejüzem, Kékesi-féle ház, volt pártház.

Szabó Endre arról érdeklődik, hogy a tervezők mit tartottak leginkább felújítandónak?

Dr. György Balázs polgármester elmondja, a tervezők azt tervezik, amit kérnek tőlük.

Szabó Endre szerint azt kellene megcsináltatni, amit fontosnak tartanak, függetlenül attól, adnak-e bele pénzt az érintettek.

Józan Sándor nem ért egyet Tüske képviselővel, mert nincs kialakítva a templom környéke. Ott még bontás esetén majd viszik a sittet stb. Szerinte fontosabbak az eddig megszavazott beruházások. Ennek van „formája”, hasznosabb.

Szántó Erzsébet egyetért Józan Sándorral.

Dr. Tüske Zoltán megkérdezi, ha elkészül a díszburkolatos járda és ott építkeznek, pl. tejüzem bontásakor, akkor a sittet hol hordják ki?

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy a bejárók erősített kivitelezéssel készülnek el.

Zsin Géza elmondja, bejön egy idegen a faluba, akkor Tüske úrnak van igaza, mert a templomnál van az igazi faluközpont és akkor az rendbe van téve, ill. elhangzott az is, hogy tönkre ment azon a területen az aszfalt. Ha az út lesz díszburkolatos, a templom pedig nem, akkor nem szépet lát egy idegen sem. Támogatja Tüske képviselőt.

Szántó Erzsébet örül annak, hogy sokan jönnek Alsónémedire, a templomba, de az aslónémediek érdekét kell képviselni, milyen úton járnak a lakók, a gyerekek.

Rozgonyi Erik jelzi, hogy a beállított összegek csak tervezői költségbecslések.

Dr. György Balázs polgármester jelzi, mindennap megkapja, milyen pocsék a környék.

Dr. Tüske Zoltán elmondja, Ő is az alsónémedi emberek érdekét tartja szem előtt, csak más a véleménye.

Józan Sándor elmondja, sáros traktorral fognak arra járni, hiszen a Somogyi B. utca első szakasza egyirányúsítva lett.

Györgyövics Károly elmondja, onnan előbb-utóbb úgyis ki kell tiltani az ilyen forgalmat.

Dr. György Balázs polgármester jelzi, hogy a Templom u. előbb vagy utóbb a Magyari utca felé egyirányúsítva lesz.
Felteszi Tüske képviselő javaslatát, a hozzájárulással együtt.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen, 4 nem, 1 tartózkodó szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

113/2008. (03. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete – módosítva a 105-109/2008. (03. 27.) sz. határozatait – úgy döntött, hogy a településközpontra benyújtandó pályázat kapcsán a térfigyelő kamerarendszer kiépítése mellett a 103-104/2008. (03. 27.) sz. határozatban megjelölt beruházásokat, valamint a Katolikus templom és környékének térkővel való burkolását, csapadékvíz elvezetését és zöldnövényzet telepítését – az előterjesztés szerinti 5. sz. pont része – valósítja meg, amennyiben az érintett ingatlantulajdonosok (Betyár Étterem, Katolikus Egyházközség, Önkormányzat) a pályázathoz szükséges önerőt írásos szándéknyilatkozatban legkésőbb 2008. április 07-én 12 óráig biztosítja.

Felelős: dr. György Balázs polgármester.
Határidő: a pályázat benyújtása.



Dr. Tüske Zoltán jelzi, természetesen ha nem járulnak hozzá a 10 %-os önerővel, akkor az előző határozatok alapján készül el a beruházás.


– Tájékoztató: a 97/2008. (03. 07.) sz. önkormányzati határozatra érkezett első válaszról.


Dr. György Balázs tájékoztatja a jelenlévőket, hogy az első állásfoglalás megérkezett a sitt-telep rekultivációja kapcsán, melynek utolsó bekezdése nem túl bíztató. Még értelmezik és várják a másik állásfoglalást is. Amikor az is megérkezik, akkor térnek vissza a témakör tárgyalására.

Tekintettel arra, hogy további hozzászólás, kérdés nem érkezett az ülést 21 óra 20 perckor bezárja.



kmf.




Dr. György Balázs Rozgonyi Erik
polgármester jegyző





Győrvári István Lászlóné
jegyzőkönyvvezető
jzoltan
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 3423
Csatlakozott: 2010.08.18. 18:25
Tartózkodási hely: Alsónémedi

Vissza: Jegyzőkönyvek 2008



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron