movie75 document98 business62 business62 paper101 documents15  breakfast13 jarokelo transport305 1 archery6  network73  navigation9 question28  file148   info24

KEZDŐLAP CIVIL KONTROLL SAVAZÓKÁD TEREPMINTÁS JEGYZŐKÖNYV

- Terepmintás gatyájuk van? - kérdezi a vevő a military boltban. - Biztosan tudjuk, hogy valahol van, csak nem találjuk! - válaszol az eladó. Nos, a fenti párbeszédhez hasonlókat Rejtő regényekben szoktunk olvasni, nem egy bizottsági ülésen hallani. Történt ugyanis, hogy dr. Tüske Zoltán - a pénzügyi bizottsági tagja -  korábbi bizottsági ülésen felvetette, hogy honnan is kellett volna tudnia arról, hogy az Alsónémedi Önkormányzat megtakarításait (diszkont kincstárjegyben) a Hungária Értékpapír zRt. kezeli. Akkor azt a választ kapta, hogy ez köztudomású tény és számos csatornán keresztül értesülhetett volna erről a bizottsági és testületi jegyzőkönyvekben, akár még az Alsónémedi Hírmondóban is.


Tüske dr. átmenetileg kellemetlen helyzetbe került - mivel egy relatív fontos kérdésben tájékozatlannak tűnt - ezért írásban kérte dr. Percze Tünde Jegyzőt, hogy jelölje meg pontosan, hol is van említve az a köztudomású tény, miszerint az önkormányzat megtakarításait a Hungária zRt. kezeli. Nos, itt kellett volna megtalálni a jegyző asszonynak egy terepmintás gatyát a military raktárban, vagyis a  'Hungária' szót a jegyzőkönyvekben és azt mondani, hogy - Kedves Zoltán! Ebben, meg ebben, ekkor és ekkor! Ám a jegyző asszony csak annyit tudott mondani - mint az a bizonyos eladó a viccben - hogy valahol biztosan van, de nem tudja pontosan hol.

Ahogy a mesében - hoztam is ajándékot, meg nem is - vagyis a jegyzőkönyvek ott vannak a honlapon, csak éppen nem lehet bennük keresni. A helyzet az, hogy az elmúlt években több polgármesteri beszámoló előterjesztése írásban is konkrétan említést tesz a Hungária zRt-ről, de még a jegyző asszony sem tudta megmondani, hogy melyik.


Ez annak köszönhető, hogy - vélhetően szándékosan - már jó ideje áttértek egy rossz gyakorlatra: a kinyomtatott és aláírt jegyzőkönyveket képként szkennelve töltik fel a honlapra. Aminek lássuk be, az égvilágon semmi értelme sincs, hiszen ezek hiába vannak aláírva és beszkennelve, akkor sem tekinthetők bizonyító erejű közokiratnak.

Magyarán a honlapra felöltött pdf fájlok látszólag szöveget tartalmaznak, de a gyakorlatban nem nyerhető ki szöveg belőlük. Ettől lesznek terepmintások az Alsónémedi Önkormányzat képviselő-testületi és bizottsági üléseiről készült jegyzőkönyvek. Éppen azért szerettük volna megkapni  már a 2013-as jegyzőkönyveket is word formátumban, de azóta is a magyar igazságszolgáltatás útvesztőjében araszol az ügyünk.

Azonban azzal, hogy már korábban megtagadták számunkra a jegyzőkönyvek word formátumú kiadását, azt is megakadályozták, hogy az általunk üzemeltetett önkormányzati dokumentumtáron keresztül hozzáférhetővé és kereshetővé tegyük bárki számára a jegyzőkönyveket. Pedig európai szintű irányelv rendelkezik a közadatok megfelelő formátumáról:



AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2013/37/EU IRÁNYELVE
(2013. június 26.)
a közszféra információinak további felhasználásáról szóló 2003/98/EK irányelv módosításáról
(20)
A további felhasználás megkönnyítése érdekében a közintézményeknek – ha ez lehetséges és ésszerű – a dokumentumokat a hozzájuk tartozó metaadatokkal együtt, a legnagyobb pontossággal és részletességgel, nyílt és számítógéppel olvasható formátumban kell elérhetővé tenniük olyan formátumban, amely biztosítja az interoperabilitást, például az Európai Közösségen belüli térinformációs infrastruktúra (INSPIRE) kialakításáról szóló, 2007. március 14-i 2007/2/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben a térinformációk tekintetében előírt összeegyeztethetőségi és felhasználhatósági követelményeket szabályozó elvek szerinti feldolgozásuk révén.
(21)
Egy dokumentum akkor tekinthető számítógéppel olvasható formátumú dokumentumnak, ha olyan fájlformátumú, amely lehetővé teszi a szoftveres alkalmazások számára, hogy a benne lévő egyedi adatokat könnyen azonosítsák, felismerjék és kinyerjék. A számítógéppel olvasható formátumban létrehozott fájlokban kódolt adatok számítógéppel olvasható adatoknak tekintendők. A számítógéppel olvasható formátumok nyílt vagy védett formátumok lehetnek; lehetnek hivatalos szabványúak vagy ezektől eltérőek. Az automatikus feldolgozást – az adatok kinyerésének nehézkessége vagy lehetetlensége folytán – korlátozó fájlformátumban kódolt dokumentumok nem tekintendők számítógéppel olvashatónak. A tagállamoknak adott esetben ösztönözniük kell a számítógéppel olvasható nyílt formátumok használatát.
Alsónémedi pedig a korábbi szabályos gyakorlatát változtatta szabálytalanra, így nem csak Tüske dr.-tól és tőlünk, hanem mindenkitől megvonta a gyors és egyszerű tájékozódás lehetőségét. Talán éppen ez volt a cél a 'terepmintásított' jegyzőkönyvekkel.