movie75 document98 business62 business62 paper101 documents15  breakfast13 jarokelo transport305 1 archery6  network73  navigation9 question28  file148   info24

KEZDŐLAP CIVIL KONTROLL DIALÓGUSOK KÉRDÉSEK EGY VOLT POLGÁRMESTERHEZ Egy éve szólalt meg a 'tiszta forrás'

Egy éve szólalt meg a 'tiszta forrás'

2010. augusztus 18-án a 2010-es helyhatósági választási kampánnyal együtt indult a civilkapocs fórum. Kétségtelenül formabontó megoldás volt és a maga provokatívan szókimondó módján. Mindenesetre rövid idő alatt - a helyi viszonyokat figyelembevéve - igen komoly látogatottságot ért el. Az anonim metakommunikáció lehetősége többezres nagyságrendű hozzászólást és nagyjából hússzor annyi olvasást generált. Az anonim üzenőfal néha felfoghatatlan mértékű primitív szinteket ütött meg, de emellett azért sok olyan probléma is  felszínre került, amikről talán soha nem lett volna tudomásunk.

A fentiek mellett persze foglalkoztunk a szemétbánya, a tabéva-abéva, suzuki ullmann, iskolai tornacsarnok témákkal is.

Éppen egy éve 2010. szeptember elején végül megszólalt a 'tiszta forrás'. Nem tudom hány hivatali dolgozó hány napig állíthatta össze ezt a függvénytáblának is beillő, - mint utóbb kiderült hibákkal teli - anyagot, de talán először érdemesebb lett volna szakemberhez fordulni. Kommunikációban jártashoz is.

Nem könnyű olvasmány.

 

 


 


Tisztelt Alsónémediek!




Különösen így a választások közeledtével sokan és sokfélét beszélnek, pletykálnak faluszerte!

Annak ellenére, hogy mind a Hírmondóban, mind jómagam is hasonló tájékoztatóimban felhívom figyelmüket a tiszta forrásból történő „táplálkozásra”, sok-sok hamis hír, pletyka, terjed településünkön!!

Beszélnek meg nem történt eseményekről, döntéseinket félremagyarázzák / olykor testületi, ill. külsős bizottsági tagok is / szándékosan vagy tájékozatlanságból eredően!

Felelős döntéshozókat – olykor az immár 20 esztendeje folyamatosan regnáló polgármestert is – próbálják lejáratni, a tájékozatlanoknál vélhetően sikeresen!

Rosszul tud ez esni Nekem is és azoknak is, akiknek nem kenyere a mocskolódás a sárdobálás, hanem választott tisztségviselőként tudásuk legjavát adták, adják, s remélem az idei választás után is adják majd e település fejlődéséért!

Készítettem tehát egy összefoglaló írást az elmúlt 20 év fontosabb beruházásairól, többségüket számszerűsítve!

A tények makacs dolgok, a számok pedig nem hazudnak / mint olykor egyes lakótársaink / !


20 esztendő a fejlődés útján!


Tisztelt Alsónémediek!


Az elmúlt 20 év eredményei bizonyították, hogy az Önökkel történő összefogással, az Önök áldozatvállalásával, sikeres pályázatokkal, hitel nélkül is lehet igen komoly, településünkről még hiányzó beruházásokat megvalósítani.

Az első ciklus (1991-1994) legnagyobb beruházása az iskolai tetőtér építése volt, akkori árakon mintegy 35 millió Ft. Az óvoda egy csoportszobával történő bővítése 6 millióba került. A második ciklusra is áthúzódó vezetékes ivóvíz kiépítése 135 millió Ft.

Az első ciklusban számításaim összesen 85 milliót fordítottunk felújításra és beruházásra.

A második ciklus-ban (1995-1998) építettük az 1,8 km hosszú kerékpárutat a temetőig 6,2 millió Ft-ért, megvásároltuk a Schuller csarnokot, felépült a faluház, elkészült a község új rendezési terve. Eladtuk a Betyár vendéglőt és a volt mozit. II. világháborús emlékművet emeltünk. Elkészültek a szennyvízelvezetés kiviteli tervei. A Toldi és Rákóczi utcában gyalogjárda épült. Kívül- belül megújult a Kossuth L. utcai iskolaépület. Elkezdődött a nyílászáró csere program az Iskola utcai iskolaépületben. Megvásároltuk az Opál ház 75 %-át, 32 millió Ft-ért. 1997-1998-ban már épült a csatornahálózat is.

E ciklusban (1995-1998) beruházásra, felújításra (vízzel csatornával együtt) 561 milliót fordítottunk. Természetesen itt csak a legnagyobb tételeket soroltam fel. (A víz e ciklusbeli részesedése 68,84 millió; míg a szennyvízé 369,633 millió).

A harmadik (1999-2002) ciklusban a csatornaépítéssel együtt beruházásra, felújításra 635,5 milliót fordítottunk. E ciklusban a csatorna részesedése valamivel több, mint fél milliárd volt (524,1 millió), tehát az összes beruházás és felújítás 82 %-át az tette ki. A maradék 111,4 millió forintból több mint felét, 60 millió forintot az iskolára és az óvodára fordítottuk, durván fele-fele arányban. E 60 millió a következő főbb tételekből áll: oktatási épületeinket rákötöttük az akkorra elkészült szennyvízhálózatra mintegy 3,5 millió összegben, kerítést építettünk az iskolában 4,5 millió forintért, a második ciklusban már említett nyílászáró programot folytattunk az iskolában összesen 8,5 millió forint értékben, 2001-ben kezdtük el az óvodaépületek felújítási programját, így a ciklus utolsó két évében a Rákóczi úti épületre melegítőkonyha kialakítással együtt 28 milliót fordítottunk. Mintegy 3,3 millió forintért vásároltunk számítógépet az iskolába 2002-ben. A fennmaradó 51 millió forint más területeken került elköltésre, az alábbi főbb tételek szerint. Az egészségügyre a ciklusban mintegy 2 milliót költöttünk. Az összes szolgálati lakásunkat, a Polgármesteri Hivatalt, a művelődési épületeket is rákötöttük a szennyvízhálózatra 3 millió forint értékben. 10 millióba került a csapadékvíz elhelyezési terv. 4,2 millióért az Arany János utcába járdát építettünk, 6,3 millióért buszforduló épült a Kistói utcában. Hozzájárultunk a Széchenyi utcai járdaépítéshez 700.000,- Ft értékben, művelődési épületeink átalakítási terveit készíttettük el 3 millióért, 1,5 szobás lakást vásároltunk Gyulán 4,1 millióért, 8,3 millióért vásároltunk a Kistói utca mögött földterületet, amit az óta a többszöröséért értékesítettünk, 3 millióba kerültek az azóta nagyrészt elkészült aszfaltos utak tervei, 5,6 millióba került a déli vállalkozói terület víz- és csatornaterve. A csatorna beruházásra jelentős nagyságrendű állami támogatást nyertünk, több forrásból, céltámogatásképpen 278,5 milliót, a Központi Környezetvédelmi Alapból összesen 133 milliót, megyei forrásból 19,2 milliót, a lakossági hozzájárulás 130 millió volt, míg a kivitelező 275,2 millióval járult hozzá a beruházáshoz. Megjegyzem, hogy a lakosság az általa befizetett 130 millió forintnak a 15 %-át később visszakapta. Kimutatásaim szerint azzal, hogy a beruházásnál a kivitelező 1250 ingatlan ingyenes telken belüli bekötését is vállalta és teljesítette, úgy az ebbe a körbe tartozó alsónémediek zsebében összesen 62,5 millió forintot hagyott, másképpen fogalmazva, ennyit nem kellett kifizetnünk a telken belüli bekötésekért. Ehhez tartozik még, hogy a kivitelező saját költségén 950 folyóméter szilárd utat épített a Tehenészeti teleptől a szennyvíztisztítóig, melynek értéke akkori árakon mintegy 7 millió forint volt. Ugyancsak e beruházás részeként készült el a Deák F. u. északi végének szilárd útburkolata, értéke akkor 5 millió forint volt. Ezekkel is mind-mind gazdagodtunk a 3. ciklusban.

A negyedik ciklus, a 2002. év végétől 2006. szeptember 30-ig tartott.

2003-ban felújításra 57,9 milliót fordítottunk. Ennek legnagyobb részét 46,5 milliót a Szent István téri óvodaépületre költöttünk. Emlékezetes, hogy egy 9. csoportszobát építettünk, valamint melegítőkonyhát alakítottunk ki. Ez a két tétel tette ki a már említett összeget. Az iskola 6,8 millióval részesedik, melyből 4,2 milliót egy újabb nyílászáró program keretében a belső ajtók cseréjére költöttünk. Ugyanakkor az öltözőszekrények cseréjére is sor került és a tetőszerkezeten is javítani kellett. Nagyobb tétel még és nem az előbb felsorolt két intézményhez tartozik, hogy a Hivatal műszaki irodáját újítottuk fel 700.000,- Ft-ért. 3 millióba került a vízi-közmű irányítástechnika kiépítése (a víztorony, a vízmű épület és Dabasi Központ között). Beruházásra 73,7 milliót fordítottunk. Ebből a tételből az óvoda 4,4 millióval részesedik, melyből legjelentősebb 2,8 millióért a Rákóczi úti kerítés megépíttetése volt. Az iskola 9,3 milliót könyvelhetett el e téren, melyből a legnagyobb tétel 7,3 millió a belső udvarban a térburkolat elkészítése volt. A fennmaradó közel 60 millióból a legnagyobb 44,7 millió a Kossuth L. utca építése, csapadékvíz elvezetés tétele. Ebben az évben vásároltunk 4,2 millióért az Opel Zafirát, és 5 millióért a lakossággal összefogva útalapot készítettünk a Szilágyi Erzsébet utcában.

2004-ben felújításra 18,4 millió fogyott el, az alábbi nagyobb tételek szerint: az egészségügy területén 1,4 milliót költöttünk a Somogyi Béla úti orvosi rendelő akadálymentesítésére, bejáratának burkolására, EKG felújításra, valamint 300.000,- Ft-ot a többi rendelő akadálymentesítési tervére. Az általános iskolában 5 millió forintból többek között folytatódott a belső ajtók cseréje 1,5 millióért, az egyik vizesblokk felújítása 1,2 millióért, akadálymentesítés a Kossuth úti épületnél 1,2 millióért és 0,5-0,5 millióért homlokzat felújítás és a tornaterem parkettajavítása történt. Az óvodánál közel 700.000,- Ft-ból felújíttattunk 3 számítógépet, udvari játékokat és megterveztettük a tornatermi részt, tehát elkészült a bővítés terve. Sokkal nagyobb tétel, 8 millió „fordítódott” a Művelődési háza, könyvtárra. Emlékezetes, hogy teleházat alakítottunk ki, mely 6,6 millióba került, rendeztük a Faluház melléképületét 500.000,- Ft-ért, elkészíttettük a művelődési épületeink közül a Fő út 73. sz. alatti épület átalakításához szükséges engedélyes tervet és 176.000,- Ft-ért az Opál ház emeleti feljáróját újíttattuk fel. Még egy nagy tétel, hogy 3 millióba került a Zrínyi utcában korábban lefektetett ivóvíz vezeték cseréje. Beruházásra 46,8 milliót fordítottunk az alábbiak szerint. Hőlégsterilizátort kaptak a védőnők 280.000,- Ft-ért. 1,5 millióért különböző technikai berendezéseket vásároltunk az iskolába (mikrofon, nyomtató, kivetető, számítógépasztal, CD jogtár stb.). Az óvodába 3,4 millióért fajátékok, a könyvtárba a teleházhoz 3,5 millióért 7 db számítógép és 3 db nyomtató került beszerzésre természetesen ehhez asztalt, szekrényt, hangfalat szoftvert és lapolvasót is kellett vásárolnunk, ezek újabb 2 milliót tettek ki. Az intézményekhez nem tartózó nagy tétel, hogy a kedvező széljárást kihasználva, Önkormányzatunk megvásárolta a volt tejüzemet 13,7 millió forintért. 10,9 millióba került a Kisfaludy-Bercsényi, Nefelejcs és Ibolya utcák útalapozása lakossági összefogással, 5,7 millióba került az új településrendezési terv, 1,3 millióba az irattár bővítésére a konténer, 1,3 millióba 4 számítógép és 3 nyomtató, 1,5 millióba autóbuszváró tervek, 600.000,- Ft-ba a hulladékgazdálkodási terv és még néhány apróbb tétel.

2005-ben felújításra 27,6 milliót fordítottunk, melyből a legnagyobb összeg – majd fele – a Halászy K. u. (egy részének) útburkolatának felújítása. 2,1 millióba került az akadálymentesítés a Polgármesteri Hivatal udvarában, 3,7 millióba a Fő út 34. sz. alatti háziorvosi rendelő épület-felújítása és akadálymentesítése, fél millióba pedig az gyermekorvosi rendelő akadálymenetesítése. Az iskolában 2,2 millióba került a belső nyílászárók cseréjének ez évi része és 334.000,- Ft-ba (ez csak anyagköltség) előtető az iskola hátsó kijárata fölé. Az óvodába 2,5 millió volt a „játszótér” építés. Beruházásra ebben az évben 62 millió jutott. A nagyobb tételek: 22 milliót fizettünk ki a még be nem fejezett Széchenyi u. I. szakaszának burkolására, 14 milliót az új Kápolna utca burkolására, 6,5 milliót a Kisfaludy-Bercsényi u. aszfaltozására, 1,8 milliót 2 db buszváró készítésére, 4 milliót 8 db szelektív hulladékgyűjtő sziget kialakítására, 444.000,- Ft a nőgyógyászati rendelés feltételeinek javítására az Egészségházban. 2,8 milliót (10 tétel) az iskolai étkeztetés és oktatás szakfeladaton, százezres nagyságrendű tételekben (mosogatógép, telefonközpont, szekrény, térfigyelő, burgonyahámozó, lábas, laptop stb.) Jelentősebb tétel, hogy az óvodában fajátékokra 3,6 milliót költöttünk és kaptak még 2 db számítógépet 362.000,- Ft, 4 db öltözőszekrényt 225.000,- Ft-ért. A művelődési ház és könyvtár 603.000,- Ft-ért számítógépet, polcrendszert és mikrofont kapott. Fél millióért – a Takarékszövetkezettel karöltve – (1-1 db) motorkerékpárt kaptak rendőreink. 686.000,- Ft-ba került a települési környezetvédelmi program, 765.000,- Ft-ba a Határ utcai útalap, újabb 3 db számítógép a Hivatalba 510.000,- Ft-ért, fénymásoló a Hivatalba 525.000,- Ft-ért.

2006-ra szinte gigantikus tervekkel rendelkeztünk. Beértek a korábbi évek pályázatai, legalábbis a legnagyobb tételek, hiszen a 10 beadott ún. AVOP pályázattal 70 %-os sikert értünk el, azaz 7 pályázat nyert. Ebből 5 közterünk, 2 pedig külterületi már aszfaltos út felújítására lett benyújtva. Elkészültek tereink és elkészült a Sertéstelepi és Tehéntelepi út aszfaltozása is. E 7 tétel (5 tér és 2 út) 186,5 millió forint a műszaki ellenőrzés nélkül. Ekkor készült – 20 millió – a műfüves sportpálya az általános iskola udvarán. 2006-ban fizettünk, de 2005-ben készült el a Széchenyi u. második szakasza, ami 40 millióba került. Elkészült az Orgona utcai útépítés is. Ugyancsak 2005-ben készült, de 2006-ban fizettük ki a Szabadság tér-Garay u.-Fő út útfelújítását és 2005-ről húzódott át az Arany J.-Deák F. u., valamint a Ady-Iskola-Rákóczi u. aszfaltozása is (75,5 millió). 2006-ban történt az addigra elmúlt 15 év második legnagyobb közbeszerzési pályázata (útépítések), amely közel azt az eredményt hozta, amit vártunk. Az aszfaltozásra lakossági összefogással kijelölt utcák közül mindössze egy nem tudta összeszedni az elvárt lakossági hozzájárulást. A többire kiírtuk a kötelező közbeszerzési eljárást, melynek eredményeképpen választottuk ki a kivitelezőket. E nagy beruházás 250 millióba került, melyhez az érintett lakosság cca. 10 %-ban járult hozzá. Ezeken túl jelentősebb beruházásaink a következők: 3 db buszváró 2,9 millióért, számítógépes hálózat kialakítása a Hivatalba 1,1 millióért, klíma az iskolai számítógépes szobába 350.000,- Ft-ért, elszívó berendezés az iskolai konyhába 360.000,- Ft-ért. Felújítások közül a legjelentősebb tétel a Szent István téri óvodaépület tetőfelújítása 10.360.000,- Ft-ért és ugyanott kerítés felújítás 970.000,- Ft-ért. Járda készült iskolás gyermekeink biztonságos közlekedése érdekében a Fő út 6-20 számú házak előtt (612.000,- Ft). Augusztus 19-én ünnepélyes keretek között avattuk fel első királyunk Szent István mellszobrát a róla elnevezett téren. Október 22-én ’56-os emléktáblát avattunk a Hivatal épületének falán (870.000,- Ft). Felújítottuk továbbá a Duna-Tisza Csatornán lévő hidunkat, amiért 0,5 milliót 2006-ban fizettünk ki. Részben megújult Fő út 34. sz. ingatlanunk kerítése akkor, amikor a parkolót is kialakítottuk, 370.000,- Ft-ért. 920.000,- Ft felújítási összeg jutott az iskolára, melyből fél millió forint volt az előtető a konyha bejárata fölé, 200.000,- Ft egy újabb vészkijárat a tornateremre és 216.000,- Ft-ért 4 új számítógépes monitor lett vásárolva. Az óvoda 3 milliót költhetett udvari fajátékokra és két faházikóra. A 4. ciklusban a négy esztendő alatt felújításra közel 200 milliót (196,254), míg beruházásra 443 milliót (442,826), összesen tehát 639,080 milliót fordítottunk. Évi átlagban ez 160 milliót (159,770) jelent (a 2006. év útépítései növelték ezt a fajlagos értéket).

Mielőtt az 5. ciklus részleteit taglalnám, engedtessék meg egy idézet a most leköszönő polgármester, dr. György Balázs eddigi utolsó beiktatási beszédéből, melyet 2006. október 13-án mondott: „Remélem, hogy közös munkánk eredményeként a következő

négy évben is sok-sok érték teremtődik e településen!”


Visszatekintve az 5. ciklus első három évére és ismerve az utolsó esztendő terveit, s azok részbeni megvalósulását, bátran leírhatom, hogy ebben a ciklusban is, ahogy ezt korábban reméltem, sok-sok érték teremtődött e településen. Persze érték és érték között is különbségek vannak. Én nem csak az épített és természeti örökséget tartom értéknek, hanem a pozitív folyamatokat, a múltból hozott identitást, e település vallásosságát, az oktató-nevelő munkát, hagyományaink megőrzését stb. is értékként mutatom fel valamennyiünk felé.

Nézzük tehát számszerűen, hogy mi valósult meg elképzeléseinkből.

2007-ben tehát az első teljes évben beruházásra és felújításra együtt 318,193 millió forintot költöttünk. A jelentősebb tételek a következők voltak: a 2006-ban felújított Ványi úti híd 2. részlete 700.000,- Ft, az Opál ház térburkolatát újrarakattuk, mely 974.000,- Ft-ba került, megújult a Fő út 1. sz. alatti szolgálati lakásaink körüli kerítés 1,267 millió forintért. Az időközben elkészült 7 buszváróba padokat készíttettünk 370.000,- Ft-ért, megújult a ravatalozó, ill. egy esővédőt építettünk újonnan hozzá, melyhez pályázati pénzt is nyertünk, s ez mindösszesen 8,8 millióba került. Ugyancsak a temető megújítását szolgálta az új bejárati kerítés építése, melynek összege 1.125.000,- Ft volt. A Fő út 34. számú ingatlanunk (dr. Papp Zsolt háziorvosi rendelő) kerítését is megjavíttattuk fél millió forintért, az Iskola úti iskolaépület kazánházában fűtéskorszerűsítést végeztünk, lévén a nagyobbik kazán idős koránál fogva szétrepedt, ez 9 millióba került. Megszépült az iskola főbejárata, ez 770.000,- Ft-ba került. Az óvoda játékai alá gumitéglát vásároltunk gyermekeink biztonsága érdekében és felújítottuk a kerítést is, mely összesen 1,3 millióba került. Faluházunk nádtetőjének javítására 400.000,- Ft-ot áldoztunk. A már említett Fő út 1. szám alatti szolgálati lakások kerítése mellé új járdát építtettünk 1,8 millióért. Ekkor készült el a Széchenyi u. 3. szakaszának útépítése 37,5 millió forint értékben. További útépítések is történtek: Alsóerdősor és Határ utcákban 41,3 millióért, a Liliom, Kápolna, Orgona, Nefelejcs utcákban 160,6 millióért. Többek szerint nagyon jó üzletet csináltunk azzal, hogy megvásároltuk a Halászy-Fő út sarkán a korábban is a község tulajdonában álló, legutóbb Kékesi doktor úr által lakott ingatlant, 28 millió forintért. Klimatizálást hajtottunk végre a Polgármesteri Hivatalban 3 millióért. Az egészségügy igényeinek megfelelően 700.000,- Ft-ért EKG-s vérnyomásmérőt és hőlégsterilizátort vásároltunk, 8 hirdetőtábla készült 800.000,- Ft értékben. Az iskolába 600.000,- Ft-ért számítógép beszerzést hajtottunk végre, az óvodába hat apróbb tétel 802.000,- Ft volt (nyomtató, kaputelefon, szekrény, csúszda, öntözőkút, számítógépes program). A Művelődési házba 233.000,- Ft-ért számítógépet vásároltunk.


2008-ban felújításra 7,3 millió, beruházásra 131,7 millió jutott. A gyulai 1,5 szobás ingatlanunkat felújíttattuk (ablakcsere, fürdőszoba, festés) 776.000,- Ft-ért. A Fő út 44. sz. alatti ingatlanunk aktuális felújítása (nem egy fiatal épület) 1,2 millióba került. Fél millió forintba került a hivatali kerékpártároló megnagyobbítása. Rongálás miatt felújítottuk a falu déli végén korábban épült buszvárót 440.000,- Ft-ért / a károkozó pénzéből /. 2 millióba került egy szakasz azbesztcement ivóvízvezeték kiváltás. Áthúzódó tétel volt a temető kerítés felújításához 1.380.000,- Ft, (így összesen a két tétel 2.500.000,- Ft). Elkészíttettük az óvodabővítés (tornaszoba) építészeti terveit 900.000,- Ft-ért. Az előbb már említett gyulai felújítás második tétele -a bútorzat- 260.000,- Ft volt. Aszfaltozás volt a Damjanich utcában,30.000.000,- Ft-ért. Egy újabb gyalogátkelőhely építése a Haraszti úton 10,3 millió forint volt, további útépítési tervek (Akácfa, Nap-Hold stb.) készíttetése 736.000,- Ft. volt. A meglévő, temetőig húzódó kerékpárút Pennyig való folytatásának terve 1 millióba került. 5,35 millióba került a településközpont tervezett megújításához szükséges kiviteli tervcsomag. 1,2 milliót fizettünk ki egy tudományos kutatásért, melynek címe Alsónémedi XXI. századi jövőképe. Hosszas egyezkedés után 15 millió forintért vásároltuk meg a Faluház melletti üres saroktelket az Önkormányzat számára. A következő tétel is egy vásárlás: egy Kft. tulajdonba vétele (TABÉVA Kft.), mellyel „miénk lett” a Fő út 54. sz. alatti, korábbi Belágyi-féle vasbolt. Még év elején egy újabb személyszállító járművet, egy Opel Vivarót vásároltunk egyezer Ft híján 6 millióért. 637.000,- Ft-ért számítástechnikai eszközöket vásároltunk, 750.000,- Ft-ba került a térfigyelő kamerarendszer terve, 10,6 millióért fúrták meg az immár ilyen nyári napokon szükséges 3. vízműkutat, a dr. Papp Zsolt-féle háziorvosi rendelőbe spirométer 230.000,- Ft-ért és 162.000,- Ft-ért klímaberendezés került, melynek beszerelési munkadíját a Doktor úr fizette. Nyomtató 41.000,- Ft-ért a védőnőknek, klimatizáltuk az iskolai konyhát 300.000,- Ft-ért, a weboldalfejlesztés (iskola) 224.000,- Ft-ba került, a Művelődési házba 300.000,- Ft-ért pianínót vásároltunk, valamint projektort és vásznat 422.000,- Ft értékben.

2009-ben felújításra 36,8 millió, míg beruházásra 167,9 millió jutott. Ebben az esztendőben kezdődött a korábban már általam XXI. század beruházásának is titulált iskolabővítési projekt. A beruházást – ahogy már többször leírtuk – nem Önkormányzatunk hajtotta végre, hanem az Önkormányzat 100 %-os tulajdonában lévő ABÉVA Kft. Amennyiben a beruházást Önkormányzatunk végezte volna el, úgy nem igényelhettük volna vissza a nettó 1 milliárdos beruházásra jutó ÁFA-t (250.000,- Ft). E műveletnek ellenpárja az, hogy a megépült iskolabővítés így teljes egészében nevezett Kft. tulajdonába került. Ez azonban nem gond – ellentétben azokkal, akik ezt gondnak érzik – hiszen nevezett Kft. 100 %-ban az Alsónémedi Önkormányzat tulajdona. A Kft. a beruházás megvalósítása érdekében 800 millió forintos Euro/Ft kötvénykibocsátást hajtott végre, melyet a K&H Bank jegyzett le teljes egészében. Az 1 milliárdhoz még hiányzó 200 milliót az Önkormányzat biztosította. A 800 milliós kötvényt a Kft-nek 15 év alatt kell visszafizetnie, meghatározott ütemezés szerint. A kötvénykibocsátás mögött készfizető kezesként az Alsónémedi Önkormányzat áll, aki az elkövetkezendő már csak 14 évben mindenkori költségvetésében megjelöli és garantálja a törlesztő részletek Kft. általi visszafizetését.

A sajnos a néhány évvel ezelőtt általam felavatott, a déli iparterületen működött Suzuki Ullmann Kft. vélhetően a pénzügyi válság hatására tönkrement. Testületünk többször foglalkozott az ingatlan esetleges megvásárlásával. Több hónapos előkészítő, vitatkozó, tárgyalásos időszak után úgy döntöttünk, felhatalmazzuk a 100 %-ban tulajdonunkban lévő ABÉVA Kft-t, hogy vásárolja meg az ingatlant. Lévén a Kft-nek erre fedezete nem volt, így az ingatlan árát Önkormányzatunk biztosította saját költségvetéséből. Az ingatlant a Kft. több hónapos hirdetés után ez év május 01-től – 20.000,- Ft híján – havi 2 millió forintos nettó összegért tudta bérbe adni ez év december 31-ig. Az ingatlant, megvásárlása előtt, a Kft. igazságügyi ingatlanforgalmi szakértővel felértékeltette. Ezen értékelésben megjelölt ár is alakította a végleges vételárat, mely 176,1 millió volt.

A további főbb felújítási és beruházási tételek. Elkészült a Magyari-Hős-Templom utcák burkolása 13,07 millió forintért. Teraszt építtettünk a Szent István téri óvodába 5,3 millió értékben, térkő burkolatot kapott a Hivatal hátsó udvara 1,25 millióért, valamint a Fő út 34. sz. alatti orvosi rendelő bejárata is (ez 936.000,- Ft). Az ún. Ady E. utcai ikerlakás hőszigetelését és nyílászárócseréjét 8,6 millió forintért végeztettük el. A már emlegetett 3. sz. kút gépészete 5,4 millióba került. Felújíttattuk a temetői haranglábat 271.000,- Ft-ért. A korábban megvásárolt tejüzem kerítésének javítása 1 millióba került. A településközpont tervezett megújítása kapcsán 5,2 millió forintért újabb tervek készültek, éjjellátó távcsövet vásároltunk 168.000,- Ft-ért a mezőőri szolgálatnak, felújíttattuk a Szent István téri óvoda előtt, ill. a kerítésen belüli területet 2,4 millióért. Számítástechnikai fejlesztés történt a Polgármesteri Hivatalban 2,45 millióért, üdvözlőtáblák készültek bejövő útjaink mentén elhelyezve 1 millióért, mosógépet vásároltunk 381.000,- Ft-ért az óvodának. Külterületi szántóföldet (5,42 ha) vettünk az északi vállalkozói területen, nevezetesen az Acsai-féle sitt-lerakótól északi irányba, 97,7 millió értékben. Megvásároltuk a Balló-féle ingatlant (Fő út 98.) 10 millió forintért, számítástechnikai fejlesztést végeztünk 1,4 millióért az iskolában és az óvodában, kertészeti terveket készítettünk az Akácfa és az Arany János u. tervezett útfelújítása kapcsán 653.000,- Ft értékben, átdolgoztattuk a térfigyelő kamerarendszer terveit egy újabb pályázathoz 1 millióért. Elkészült a Szent István téri óvodabővítés, azaz tornaszoba építés 43 millióért, melyhez 50 %-os pályázati támogatást nyertünk, valamint bútorokat vásároltak 900.000,- Ft-ért. Fél millióért az Önök által is látható fehér Suzuki gépkocsit vásároltuk meg, az igényelt nappali járőrszolgálatot elindításához. Itt kell még leírnom, hogy tavaly kezdődött és idén fejeződött be egy 40 milliós beruházás, amely egy elkerülő vezetéket takar. Ennek megépítéssel azt értük el, hogy az északi vállalkozói területről érkező szennyvíz nem a belterületi hálózatra kerül és terheli azt, hanem közvetlenül a végátemelőre érkezik, majd onnan kerül ki a szennyvíztisztítóba, a belterületen keletkezett szennyvízzel együtt. Ezt az összeget (mely nettó) Önkormányzatunk biztosította a 100 %-os tulajdonában lévő AIRVAC Kft. számára, aki a csatornamű üzemeltetője.


Tisztelt Olvasók!



2010. évre 2009-ről úgy fordultunk, hogy 747,425 millió forint szabadon elkölthető összeggel rendelkeztünk múlt év december végén. Amennyiben e ciklus első három évének előbb közölt adatait összeadom és elosztom hárommal, akkor hasonlóan a 4. ciklusnál írtakkal képezhetünk egy fajlagos összeget, ami azt mutatja, hogy átlagosan, évente mennyit fordított beruházásra és felújításra Alsónémedi Önkormányzata. Nem beleszámolva az iskola beruházást és az előbb említett elkerülő vezeték 40 milliós összegét, a ciklus első 3 évére átlagosan 217,355 millió forint/év adódik (a 4. ciklus vonatkozásában ez a szám 4 évre 159,777 volt).

A ciklus utolsó évére is voltak (ezek a költségvetés induló számai), vannak és lesznek is fejlesztési, beruházási elképzeléseink, lehetőségeink. A tervszámok szerint „csak” 70 millió van nevesítve indulásképpen az idei költségvetésben. Ezeknek nagy része már el is készült, illetve folyamatosan készülnek. Elkészült a Toldi, Árpád, Hunyai, Kistói utcák burkolat-megerősítése bruttó 73,867 millió értékben, melyhez pályázati pénzt is nyertünk. Ugyancsak elkészült a Rákóczi úti óvodaépület fűtéskorszerűsítése, a napokban fejeződött be az Árpád utcai járdaterület járhatóvá tétele, azaz a hiányzó járdaszakaszok Önkormányzat általi megépítése, 1,8 millió értékben. Remény van arra, hogy az engedélyezés után idén elkészülhet a Deák-Haraszti úti buszváró is, 1,25 millió van rá biztosítva. 11,25 millióba kerül majd a tervezett új Polgármesteri Hivatal és Egészségház épületének engedélyes tervdokumentációja. 2,5 millió forint ugyancsak tervekre van beállítva, mely az atlétikai pálya és az iskolaudvar rendbetételéről fog szólni. Évek óta tervezzük a szennyvíztisztító telep bővítését, folyamatosan pályázunk, így a 15 %-os önerőt (8,2 millió) idén is beterveztük. Számítástechnikai eszközök, bútorok, egészségügyi műszerek beszerzése összesen 2 millióval van tervezve, valamint a községi könyvtárba polcrendszer cseréje, megújítása 1,9 milliót igényel.


Most folyik ugyancsak az ABÉVA Kft. beruházásában az eddigi iskolai főzőkonyha 200 adagról 500 adagosra történő bővítése, melynek keretében bővül a közvetlen mellette lévő jegyzői lakás is. E beruházás szerződés szerinti ára nettó 65 millió forint.

Megvásároltuk a Fő út 91. sz. alatti ún. Földi féle ingatlant /ez már idei döntés/ 7.999.000,- Ft értékben.

Tekintettel arra, hogy három pályázati részvétel után sem nyertünk a tervezett útfelújítási pályázatokon, így a Képviselő-testület döntött. A már időközben összegyűjtött lakossági önerő segítségével pályázati pénz nélkül is elkészítteti az Akácfa, Nap-Hold, Arany J. (Deák-Mátyás u. között) utcák aszfaltozását, a tervekben szereplő csapadékvíz elhelyezéssel együtt. Legutóbbi ülésünkön, június végén az ezzel kapcsolatos közbeszerzési pályázatot elbíráltuk. A nyertes a Soltút Kft. lett, aki bruttó 57,96 millió forintért végzi el ezt a munkát. Levonva ebből a lakosság által elvárt és már befizetett összeget, Önkormányzatunknak ez a beruházás 52 millió forintjába kerül majd. Ugyancsak idei beruházás a Haraszti úton még lámpa nélküli gyalogos átkelőhely „lámpásítását”, valamint a Haraszti-Fő út torkolatában lévő közlekedési lámpák kiegészítő lámpával történő felszerelése, melyet szintén az ABÉVA Kft. valósít meg / 10 millió /! Sikert értünk el a településközpont felújítása pályázaton is! Így még idén megvalósul a díszburkolás a műemlék templomunk körül, játszótér épül a Damjanich utca végén, térfigyelő kamerarendszer kezd működni, és az ASE sportpálya is megújul / világítás, kerítés, „lelátó” /. Ingyen tulajdonunkba vettük az egykori községi szemétlerakót, majd együttműködési megállapodást kötöttünk egy hulladéklerakók rekultivációját is végrehajtó önkormányzati társulással, annak érdekében, hogy a Némedi hulladéklerakót is -európai úniós forrásból- rekultiváltathattassuk! Erre várhatóan sikeres pályázat esetén jövőre kerülhet sor!


Tisztelt Alsónémediek!


Ily módon visszatekintve a lassan elmúló 5. ciklusra úgy gondolom, ismét csak nincs okunk a szégyenkezésre. Ebben a ciklusban is erőnkhöz mérten fejlesztettük településünket, lakókörnyezetünket, intézményeinket. E 4 éves periódusban – beszámítva a még be nem fejezett, de már folyamatban lévő idei beruházásainkat is - ingatlanvásárlások /ill. azok finanszírozása/ mellett láthatóan ismét a belterületi útjaink korszerűsítésére, aszfaltozására és a hozzá tartozó csapadékvíz rendezésre fordítottuk sokat. Eleget tettünk tehát annak a jogos igénynek, amelyet sokaktól, sokszor hallottunk az első 3 ciklusokban.

A második fő csoport a beruházás, felújítás soron az intézményi jogos igények kielégítése volt. Elkészült a tornaszoba és az iskolai sportcsarnok is!! Most bővítjük az iskolai konyhát és a jegyzői lakást. Büszkén mondják az ott dolgozók, de az ide látogató „idegenek” is, hogy közel-távol keresni kell egy ilyen, az Alsónémedi óvodához és iskolához hasonló intézményt.

A harmadik terület, amire ugyancsak sokat költöttünk az a kultúra, a művelődés. Az aula, művelődési célokat és igényeket is ki tud elégíteni, mivel ez a legnagyobb ilyen kulturális színtér településünkön!

Nem érhettük volna el ezeket a szép eredményeket, ha nem pályázunk, és nem érünk el sikert a benyújtott pályázatokkal. E ciklusban is több száz milliót sikerült pályázati úton biztosítani korábban tervezett és már elkészült beruházásainkhoz.

Azt is le kell írnom, hogy pályázatokhoz az önerőt elsősorban a befolyó helyi adókból tudjuk biztosítani. Ez egy ördögi kör. Ugyanis, ha nem lenne saját erő, azaz nem lenne helyi adó, akkor esélyünk sem lenne pályázni. A Hírmondóban korábban is láthatták, évek óta igen jelentős összeggel kell kiegészítenünk az állami normatívát, hogy két nagy intézményünk, az iskola és az óvoda ilyen jó színvonalon tudjon működni. A helyi adók egy jelentős részét ide kell fordítanunk. Köszönet tehát az adózó cégeknek, állampolgároknak és mindenkinek, aki segíti munkánkat.

Amennyiben az iparűzési adó hosszútávon biztos bevételi forrás marad, úgy annak felhasználásával e település továbbra is dinamikusan fejlődhet. A tervek megvalósításához természetesen a jövőben is kell, ill. kellene szűkebb és tágabb értelemben egy jó és kiszámítható gazdasági, társadalmi környezet. Az országgyűlési választások óta történtek, a hírek, tények, az országos gazdasági, politikai tervek véleményem szerint okot adnak a jövőt illetően az óvatos optimizmusra. Biztos, hogy az Önkormányzatokat is érinteni fogják a tervezett további változtatások.

Nem kívánok mást a következő ciklusra, mint azt, hogy az újabb négy év elmúltával hasonló eredményekről lehessen majd beszámolni Nekünk, mert tennivaló 20 év után is jócskán akad településünkön!!


dr. György Balázs


20 év után most leköszönő polgármester